MicroPower Direct ME105S-12B
Part No.:
ME105S-12B
Manufacturer:
MicroPower Direct
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.ME105S-12B.pdf
Description:
DC/DC,1W,5V IN,12V OUT,1.5KV,
Manufacturer:
MicroPower Direct
Series:
ME100B
Package/Case:
Packaging:
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
4.5V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
84mA
Power (Watts):
1 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
Industrial, ITE (Commercial)
Features:
Proportional Output, SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Efficiency:
88%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Enable, Active High
Approval Agency:
CE
Standard Number:
1. How to order ME105S-12B on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the ME105S-12B price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ME105S-12B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ME105S-12B.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as ME105S-12B pin diagram, ME105S-12B datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ME105S-05B ME105S-24B ME105S-03B ME105S-15B ME105S-12B
Part Number ME105S-05B ME105S-24B ME105S-03B ME105S-15B ME105S-12B
Series ME100B ME100B ME100B ME100B ME100B
Package/Case - - - - -
Packaging
Product Status Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
Number of Outputs 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Min) 4.5V 4.5V 4.5V 4.5V 4.5V
Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V
Voltage - Output 1 5V 24V 3.3V 15V 12V
Voltage - Output 2 - - - - -
Voltage - Output 3 - - - - -
Voltage - Output 4 - - - - -
Current - Output (Max) 200mA 42mA 303mA 67mA 84mA
Power (Watts) 1 W 1 W 1 W 1 W 1 W
Voltage - Isolation 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV
Operating Temperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
Efficiency 87% 89% 82% 88% 88%