NKK Switches M2B15BA5W30
Part No.:
M2B15BA5W30
Manufacturer:
NKK Switches
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.M2B15BA5W30.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V
Manufacturer:
NKK Switches
Series:
M2
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Type:
Standard
Circuit:
SPDT
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Plunger for Cap
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Termination Style:
PC Pin
Ingress Protection:
Features:
Process Sealed
Panel Cutout Dimensions:
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C
1. How to order M2B15BA5W30 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the M2B15BA5W30 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of M2B15BA5W30?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of M2B15BA5W30.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image M2B15BA5W30 M2B15BA5W30-BC M2B15BA5W30-CA M2B15BA5W30-CC
Part Number M2B15BA5W30 M2B15BA5W30-BC M2B15BA5W30-CA M2B15BA5W30-CC
Manufacturer NKK Switches NKK Switches NKK Switches NKK Switches
Series M2 M2 M2 M2
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active
Type Standard Standard Standard Standard
Circuit SPDT SPDT SPDT SPDT
Switch Function On-Mom On-Mom On-Mom On-Mom
Current Rating (Amps) 1A (AC/DC) 1A (AC/DC) 1A (AC/DC) 1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC 125 V 125 V 125 V 125 V
Voltage Rating - DC 30 V 30 V 30 V 30 V
Actuator Type Plunger for Cap Round, Button Round, Button Round, Button
Actuator Marking No Marking No Marking No Marking No Marking
Color - Actuator/Cap - Red Black Red
Termination Style PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin
Ingress Protection - - - -
Features Process Sealed Process Sealed Process Sealed Process Sealed
Operating Temperature -30°C ~ 85°C -30°C ~ 85°C -30°C ~ 85°C -30°C ~ 85°C