Mornsun America, LLC K7809-500R3
Part No.:
K7809-500R3
Manufacturer:
Mornsun America, LLC
Category:
DC DC Converters
Package:
3-SIP Module
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.K7809-500R3.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 9V 4.5W
Manufacturer:
Mornsun America, LLC
Series:
K7809-500R3
Package/Case:
3-SIP Module
Packaging:
Tube
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Linear Regulator Replacement
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
12V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
9V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
500mA
Power (Watts):
4.5 W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
93%