TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd. HPC 201610CF-1R0M
Part No.:
HPC 201610CF-1R0M
Manufacturer:
TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
Category:
Fixed Inductors
Package:
0806 (2016 Metric)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.HPC 201610CF-1R0M.pdf
Description:
1.0 UH SHIELDED DRUM CORE, WIREW
Manufacturer:
Series:
HPC201610CF
Package/Case:
0806 (2016 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.6 A
Current - Saturation (Isat):
1.8A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
80mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0806
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)
1. How to order HPC 201610CF-1R0M on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the HPC 201610CF-1R0M price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HPC 201610CF-1R0M?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image HPC 201610CF-2R2M HPC 201610CF-1R0M HPC 201610CF-4R7M HPC 201610CF-100M HPC 201610CF-3R3M
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Type Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound
Material - Core - - - - -
Inductance 2.2 µH 1 µH 4.7 µH 10 µH 3.3 µH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Current Rating (Amps) 1.2 A 1.6 A 900 mA 450 mA 950 mA
Current - Saturation (Isat) 1.26A 1.8A 770mA 550mA 900mA
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 145mOhm 80mOhm 360mOhm 720mOhm 390mOhm Max
Q @ Freq - - - - -
Ratings - - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz 1 MHz 1 MHz 1 MHz 1 MHz
Features - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package 0806 0806 0806 0806 0806
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm) 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm) 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm) 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm) 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm)