Eaton - Electronics Division HCM0503V2-R68-R
Part No.:
HCM0503V2-R68-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.HCM0503V2-R68-R.pdf
Description:
IND MP 0.68uH 12A molded
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
HCM0503
Type:
Molded
Material - Core:
Alloy Powder
Inductance:
680 nH
Tolerance:
Current Rating (Amps):
10 A
Current - Saturation (Isat):
12A
DC Resistance (DCR):
8mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.203" L x 0.201" W (5.15mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)
1. How to order HCM0503V2-R68-R on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the HCM0503V2-R68-R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HCM0503V2-R68-R?
Image HCM0503V2-R68-R HCM0503V2-4R7-R HCM0503V2-R47-R
Part Number HCM0503V2-R68-R HCM0503V2-4R7-R HCM0503V2-R47-R
Manufacturer Eaton - Electronics Division Eaton - Electronics Division Eaton - Electronics Division
Series HCM0503 HCM0503 HCM0503
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Molded Molded Molded
Material - Core Alloy Powder Alloy Powder Alloy Powder
Inductance 680 nH 4.7 µH 470 nH
Tolerance - - -
Current Rating (Amps) 10 A 4.1 A 11 A
Current - Saturation (Isat) 12A 6A 12A
Shielding Unshielded Unshielded Unshielded
DC Resistance (DCR) 8mOhm 47mOhm 6.1mOhm
Ratings - - -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package - - -
Size / Dimension 0.203" L x 0.201" W (5.15mm x 5.10mm) 0.203" L x 0.201" W (5.15mm x 5.10mm) 0.203" L x 0.201" W (5.15mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm) 0.118" (3.00mm) 0.118" (3.00mm)