Eaton - Electronics Division HCM0503V2-4R7-R
Part No.:
HCM0503V2-4R7-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.HCM0503V2-4R7-R.pdf
Description:
ND MP 4.7uH 6.0A molded
Shipping
Inventory:800
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
HCM0503
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Alloy Powder
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
Current Rating (Amps):
4.1 A
Current - Saturation (Isat):
6A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
47mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.203" L x 0.201" W (5.15mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)
1. How to order HCM0503V2-4R7-R on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the HCM0503V2-4R7-R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HCM0503V2-4R7-R?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image HCM0503V2-R68-R HCM0503V2-4R7-R HCM0503V2-R47-R
Part Number HCM0503V2-R68-R HCM0503V2-4R7-R HCM0503V2-R47-R
Manufacturer Eaton - Electronics Division Eaton - Electronics Division Eaton - Electronics Division
Series HCM0503 HCM0503 HCM0503
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Molded Molded Molded
Material - Core Alloy Powder Alloy Powder Alloy Powder
Inductance 680 nH 4.7 µH 470 nH
Tolerance - - -
Current Rating (Amps) 10 A 4.1 A 11 A
Current - Saturation (Isat) 12A 6A 12A
Shielding Unshielded Unshielded Unshielded
DC Resistance (DCR) 8mOhm 47mOhm 6.1mOhm
Q @ Freq - - -
Ratings - - -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package - - -
Size / Dimension 0.203" L x 0.201" W (5.15mm x 5.10mm) 0.203" L x 0.201" W (5.15mm x 5.10mm) 0.203" L x 0.201" W (5.15mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm) 0.118" (3.00mm) 0.118" (3.00mm)