Signal Transformer HCLC-56-9.8
Part No.:
HCLC-56-9.8
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.HCLC-56-9.8.pdf
Description:
TOR IND LOW CORE LOSS 56UH 9.8AD
Inductance:
56 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
9.8 A
DC Resistance (DCR):
13mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
1.100" Dia x 0.550" W (27.94mm x 13.97mm)