Delta Electronics/Cyntec HCB1075N-151
Part No.:
HCB1075N-151
Manufacturer:
Delta Electronics/Cyntec
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.HCB1075N-151.pdf
Description:
IND SMD 150NH ASSEMBLY CHOKE
Manufacturer:
Delta Electronics/Cyntec
Series:
HCB1075N
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
150 nH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
41 A
Current - Saturation (Isat):
72A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
290mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.409" L x 0.315" W (10.40mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.50mm)
1. How to order HCB1075N-151 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the HCB1075N-151 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HCB1075N-151?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of HCB1075N-151.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image HCB1075N-271 HCB1075N-121 HCB1075N-181 HCB1075N-231 HCB1075N-151
Part Number HCB1075N-271 HCB1075N-121 HCB1075N-181 HCB1075N-231 HCB1075N-151
Series HCB1075N HCB1075N HCB1075N HCB1075N HCB1075N
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Type Molded Molded Molded Molded Molded
Material - Core - - - - -
Inductance 270 nH 115 nH 175 nH 230 nH 150 nH
Tolerance ±15% ±15% ±15% ±15% ±15%
Current Rating (Amps) 41 A 41 A 41 A 41 A 41 A
Current - Saturation (Isat) 37A 94A 62A 43A 72A
Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
DC Resistance (DCR) 290mOhm 0.29Ohm 290mOhm 0.29Ohm 290mOhm
Q @ Freq - - - - -
Ratings - - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test - 100 kHz - 100 kHz -
Features - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size / Dimension 0.409" L x 0.315" W (10.40mm x 8.00mm) 0.409" L x 0.315" W (10.40mm x 8.00mm) 0.409" L x 0.315" W (10.40mm x 8.00mm) 0.409" L x 0.315" W (10.40mm x 8.00mm) 0.409" L x 0.315" W (10.40mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm) 0.295" (7.50mm) 0.295" (7.50mm) 0.295" (7.50mm) 0.295" (7.50mm)