TDK Corporation FS1606-2500-AL
Part No.:
FS1606-2500-AL
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
DC DC Converters
Package:
17-SMD Module
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.FS1606-2500-AL.pdf
Description:
TDK MPOL POWER MODULE, 2.50V
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
µPOL™ micro-POL
Package/Case:
17-SMD Module
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Non-Isolated PoL Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
4.2V
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output 1:
2.5V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
6A
Power (Watts):
15 W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Adjustable Output, Heat Sink
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (With Derating)