TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd. FCI2012F-R18M
Part No.:
FCI2012F-R18M
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.FCI2012F-R18M.pdf
Description:
IND 0.18UH 0.4OHM 250MA
Inductance:
180 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
250 mA
DC Resistance (DCR):
400mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:
185MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.041" (1.05mm)
1. How to order FCI2012F-R18M on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the FCI2012F-R18M price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FCI2012F-R18M?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FCI2012F-R18M.
Image FCI2012F-1R0M FCI2012F-2R2M FCI2012F-4R7M FCI2012F-R12M FCI2012F-R18M
Part Number FCI2012F-1R0M FCI2012F-2R2M FCI2012F-4R7M FCI2012F-R12M FCI2012F-R18M
Inductance 1 µH 2.2 µH 4.7 µH 120 nH 180 nH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Current Rating (Amps) 50 mA 30 mA 30 mA 250 mA 250 mA
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 400mOhm Max 650mOhm Max 1Ohm Max 300mOhm Max 400mOhm Max
Q @ Freq 45 @ 10MHz 45 @ 10MHz 45 @ 10MHz 20 @ 25MHz 20 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant 75MHz 50MHz 35MHz 220MHz 185MHz
Ratings - - - - -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 10 MHz 10 MHz 10 MHz 25 MHz 25 MHz
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.041" (1.05mm) 0.041" (1.05mm) 0.057" (1.45mm) 0.041" (1.05mm) 0.041" (1.05mm)