TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd. FCI2012F-2R2M
Part No.:
FCI2012F-2R2M
Manufacturer:
TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
Category:
Fixed Inductors
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.FCI2012F-2R2M.pdf
Description:
IND 2.2UH 0.65OHM 30MA
Manufacturer:
Series:
FCI2012F
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
30 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
650mOhm Max
Q @ Freq:
45 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant:
50MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
10 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0805
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.041" (1.05mm)
1. How to order FCI2012F-2R2M on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the FCI2012F-2R2M price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FCI2012F-2R2M?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FCI2012F-2R2M.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FCI2012F-1R0M FCI2012F-2R2M FCI2012F-4R7M FCI2012F-R12M FCI2012F-R18M
Part Number FCI2012F-1R0M FCI2012F-2R2M FCI2012F-4R7M FCI2012F-R12M FCI2012F-R18M
Series FCI2012F FCI2012F FCI2012F FCI2012F FCI2012F
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Type Multilayer Multilayer Multilayer Multilayer Multilayer
Material - Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 1 µH 2.2 µH 4.7 µH 120 nH 180 nH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Current Rating (Amps) 50 mA 30 mA 30 mA 250 mA 250 mA
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 400mOhm Max 650mOhm Max 1Ohm Max 300mOhm Max 400mOhm Max
Q @ Freq 45 @ 10MHz 45 @ 10MHz 45 @ 10MHz 20 @ 25MHz 20 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant 75MHz 50MHz 35MHz 220MHz 185MHz
Ratings - - - - -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 10 MHz 10 MHz 10 MHz 25 MHz 25 MHz
Features - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package 0805 0805 0805 0805 0805
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.041" (1.05mm) 0.041" (1.05mm) 0.057" (1.45mm) 0.041" (1.05mm) 0.041" (1.05mm)