TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd. CPI201210UF-1R0M-1A0
Part No.:
CPI201210UF-1R0M-1A0
Manufacturer:
TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
Category:
Fixed Inductors
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.CPI201210UF-1R0M-1A0.pdf
Description:
IND 1UH 0.14OHM 1000MA
Manufacturer:
Series:
CPI201210UF
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
140mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0805
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)
1. How to order CPI201210UF-1R0M-1A0 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the CPI201210UF-1R0M-1A0 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CPI201210UF-1R0M-1A0?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Series CPI201210UF CPI201210UF CPI201210UF CPI201210UF CPI201210UF
Packaging Cut Tape (CT) Cut Tape (CT) Cut Tape (CT)
Product Status Active Active Active Active Active
Type - - - - -
Material - Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 4.7 µH 1 µH 2.2 µH 1.5 µH 3.3 µH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Current Rating (Amps) 700 mA 1 A 800 mA 800 mA 700 mA
Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
DC Resistance (DCR) 280mOhm Max 140mOhm Max 200mOhm Max 200mOhm Max 240mOhm Max
Q @ Freq - - - - -
Ratings - - - - -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz 1 MHz 1 MHz 1 MHz 1 MHz
Features - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package 0805 0805 0805 0805 0805
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm)