Eaton - Bussmann Electrical Division CB285F-100
Part No.:
CB285F-100
Manufacturer:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Category:
Circuit Breakers
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.CB285F-100.pdf
Description:
CIR BRKR 100A PUSH-RESET
Manufacturer:
Series:
CB285F
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Breaker Type:
Current Rating (Amps):
100A
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
42 V
Actuator Type:
Push to Reset
Number of Poles:
1
Illumination:
None
Illumination Voltage (Nominal):
Approval Agency:
1. How to order CB285F-100 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the CB285F-100 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CB285F-100?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CB285F-100.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as CB285F-100 pin diagram, CB285F-100 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CB285F-100 CB285F-120 CB285F-150 CB285F-30 CB285F-40
Part Number CB285F-100 CB285F-120 CB285F-150 CB285F-30 CB285F-40
Series CB285F CB285F CB285F CB285F CB285F
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Mounting Type Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
Breaker Type - - - - -
Current Rating (Amps) 100A 120A 150A 30A 40A
Voltage Rating - AC - - - - -
Voltage Rating - DC 42 V 42 V 42 V 42 V 42 V