TDK-Lambda X10-24S03
Part No.:
X10-24S03
Manufacturer:
TDK-Lambda
Category:
DC DC Converters
Package:
6-DIP Module
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 8W
Manufacturer:
TDK-Lambda
Series:
X10 (10W)
Package/Case:
6-DIP Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
18V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
3.3V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
2.42A
Power (Watts):
8 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OVP, SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
78%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Approval Agency:
Standard Number:
1. How to order X10-24S03 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the X10-24S03 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of X10-24S03?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of X10-24S03.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as X10-24S03 pin diagram, X10-24S03 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image X10-24S03 X10-24S03/P X10-24S05
Part Number X10-24S03 X10-24S03/P X10-24S05
Manufacturer TDK-Lambda TDK-Lambda TDK-Lambda
Series X10 (10W) X10 (10W) X10 (10W)
Package/Case 6-DIP Module 6-DIP Module 6-DIP Module
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module
Number of Outputs 1 1 1
Voltage - Input (Min) 18V 18V 18V
Voltage - Input (Max) 36V 36V 36V
Voltage - Output 1 3.3V 3.3V 5V
Voltage - Output 2 - - -
Voltage - Output 3 - - -
Voltage - Output 4 - - -
Current - Output (Max) 2.42A 2.42A 2A
Power (Watts) 8 W 8 W 10 W
Voltage - Isolation 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OVP, SCP Remote On/Off, OVP, SCP Remote On/Off, OVP, SCP
Efficiency 78% 78% 80%