Cal-Chip Electronics, Inc. WB0603T1N8SJ
Part No.:
WB0603T1N8SJ
Manufacturer:
Cal-Chip Electronics, Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.WB0603T1N8SJ.pdf
Description:
WW IND 0603 1.8NH 5%
Manufacturer:
Cal-Chip Electronics, Inc.
Series:
WB
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
1.8 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
700 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
45mOhm Max
Q @ Freq:
16 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
12.5GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
250 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0603
Size / Dimension:
0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
Height - Seated (Max):
0.040" (1.02mm)
1. How to order WB0603T1N8SJ on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the WB0603T1N8SJ price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of WB0603T1N8SJ?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of WB0603T1N8SJ.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image WB0603T1N8SJ
Part Number WB0603T1N8SJ
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc.
Series WB
Package/Case 0603 (1608 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ceramic
Inductance 1.8 nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 700 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 45mOhm Max
Q @ Freq 16 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 12.5GHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 250 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 0603
Size / Dimension 0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
Height - Seated (Max) 0.040" (1.02mm)