Vishay Semiconductor Opto Division TLMP2100-GS08
Part No.:
TLMP2100-GS08
Manufacturer:
Vishay Semiconductor Opto Division
Category:
LED Indication - Discrete
Package:
2-SMD, J-Lead
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.TLMP2100-GS08.pdf
Description:
LED GREEN CLEAR SMD MINILED SMD
Manufacturer:
Series:
MiniLED
Package/Case:
2-SMD, J-Lead
Product Status:
Obsolete
Color:
Green
Configuration:
Standard
Lens Color:
Lens Transparency:
Clear
Millicandela Rating:
2.2mcd
Lens Style:
Rectangle with Flat Top
Lens Size:
1.50mm x 0.90mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2.4V
Current - Test:
10mA
Viewing Angle:
120°
Mounting Type:
Surface Mount
Wavelength - Dominant:
560nm
Wavelength - Peak:
555nm
Features:
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
SMD MiniLED
Size / Dimension:
2.20mm L x 1.40mm W
1. How to order TLMP2100-GS08 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the TLMP2100-GS08 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TLMP2100-GS08?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TLMP2100-GS08.
Image TLMP2100-GS08
Part Number TLMP2100-GS08
Manufacturer Vishay Semiconductor Opto Division
Series MiniLED
Package/Case 2-SMD, J-Lead
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Color Green
Configuration Standard
Lens Color -
Lens Transparency Clear
Millicandela Rating 2.2mcd
Lens Style Rectangle with Flat Top
Lens Size 1.50mm x 0.90mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.4V
Current - Test 10mA
Viewing Angle 120°
Mounting Type Surface Mount
Wavelength - Dominant 560nm
Wavelength - Peak 555nm
Features -
Grade -
Qualification -
Supplier Device Package SMD MiniLED
Size / Dimension 2.20mm L x 1.40mm W