Linrose Electronics, Inc. SW19STL255
Part No.:
SW19STL255
Manufacturer:
Linrose Electronics, Inc.
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.SW19STL255.pdf
Description:
SWITCH PB TAG LAT RING BL 110V
Manufacturer:
Linrose Electronics, Inc.
Series:
SW19ST
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
DPST-NO/NC
Switch Function:
On-Off, Off-On
Current Rating (Amps):
5A (AC)
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
Actuator Type:
Round, Button, Flush
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Silver
Illumination Type, Color:
LED, Blue
Illumination Voltage (Nominal):
110 VAC
Termination Style:
Solder Lug
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 19.00mm Dia
Operating Temperature:
-40°C ~ 80°C
1. How to order SW19STL255 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the SW19STL255 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SW19STL255?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SW19STL255.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SW19STL255 pin diagram, SW19STL255 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SW19STL255
Part Number SW19STL255
Manufacturer Linrose Electronics, Inc.
Series SW19ST
Packaging Bulk
Product Status Active
Mounting Type Panel Mount, Front
Type Standard, Illuminated
Circuit DPST-NO/NC
Switch Function On-Off, Off-On
Current Rating (Amps) 5A (AC)
Voltage Rating - AC 250 V
Voltage Rating - DC -
Actuator Type Round, Button, Flush
Actuator Marking No Marking
Color - Actuator/Cap Silver
Illumination Type, Color LED, Blue
Illumination Voltage (Nominal) 110 VAC
Termination Style Solder Lug
Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features -
Panel Cutout Dimensions Circular - 19.00mm Dia
Operating Temperature -40°C ~ 80°C