Linrose Electronics, Inc. SW19SSL332
Part No.:
SW19SSL332
Manufacturer:
Linrose Electronics, Inc.
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.SW19SSL332.pdf
Description:
SWITCH PB SCREW ALT ACT PWR 12V
Manufacturer:
Linrose Electronics, Inc.
Series:
SW19SS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
DPST-NO/NC
Switch Function:
On-Off, Off-On
Current Rating (Amps):
5A (AC)
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
Actuator Type:
Round, Button, Flush
Actuator Marking:
Power Symbol
Color - Actuator/Cap:
Silver
Illumination Type, Color:
LED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal):
12 VAC
Termination Style:
Screw Terminal
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 19.00mm Dia
Operating Temperature:
-40°C ~ 80°C
1. How to order SW19SSL332 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the SW19SSL332 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SW19SSL332?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SW19SSL332.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SW19SSL332 pin diagram, SW19SSL332 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SW19SSL332
Part Number SW19SSL332
Manufacturer Linrose Electronics, Inc.
Series SW19SS
Packaging Bulk
Product Status Active
Mounting Type Panel Mount, Front
Type Standard, Illuminated
Circuit DPST-NO/NC
Switch Function On-Off, Off-On
Current Rating (Amps) 5A (AC)
Voltage Rating - AC 250 V
Voltage Rating - DC -
Actuator Type Round, Button, Flush
Actuator Marking Power Symbol
Color - Actuator/Cap Silver
Illumination Type, Color LED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal) 12 VAC
Termination Style Screw Terminal
Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features -
Panel Cutout Dimensions Circular - 19.00mm Dia
Operating Temperature -40°C ~ 80°C