Bourns Inc. SPB1012-R10Y
Part No.:
SPB1012-R10Y
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.SPB1012-R10Y.pdf
Description:
IND POWER BEAD 100NH 60A SHLD
Shipping
Inventory:345
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SPB1012
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 nH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
60 A
Current - Saturation (Isat):
92A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
0.14mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.394" L x 0.244" W (10.00mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)
1. How to order SPB1012-R10Y on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the SPB1012-R10Y price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SPB1012-R10Y?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SPB1012-R10Y.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SPB1012-R15Y SPB1012-R10Y SPB1012-R12Y SPB1012-R33Y SPB1012-R13Y
Part Number SPB1012-R15Y SPB1012-R10Y SPB1012-R12Y SPB1012-R33Y SPB1012-R13Y
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Series SPB1012 SPB1012 SPB1012 SPB1012 SPB1012
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Type - - - - -
Material - Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 150 nH 100 nH 120 nH 330 nH 130 nH
Tolerance ±15% ±15% ±15% ±15% ±15%
Current Rating (Amps) 60 A 60 A 60 A 60 A 60 A
Current - Saturation (Isat) 70A 92A 78A 28A 75A
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 0.14mOhm Max 0.14mOhm Max 0.14mOhm Max 0.14mOhm Max 0.14mOhm Max
Q @ Freq - - - - -
Ratings - - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
Features - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size / Dimension 0.394" L x 0.244" W (10.00mm x 6.20mm) 0.394" L x 0.244" W (10.00mm x 6.20mm) 0.394" L x 0.244" W (10.00mm x 6.20mm) 0.394" L x 0.244" W (10.00mm x 6.20mm) 0.394" L x 0.244" W (10.00mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm) 0.472" (12.00mm) 0.472" (12.00mm) 0.472" (12.00mm) 0.472" (12.00mm)