Vishay General Semiconductor - Diodes Division SM6S11ATHE3/I
Part No.:
SM6S11ATHE3/I
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-218AC
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.SM6S11ATHE3/I.pdf
Description:
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO218AC
Manufacturer:
Package/Case:
DO-218AC
Series:
PAR®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
11V
Voltage - Breakdown (Min):
12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
253A
Power - Peak Pulse:
4600W (4.6kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order SM6S11ATHE3/I on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the SM6S11ATHE3/I price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SM6S11ATHE3/I?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SM6S11ATHE3/I.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SM6S11ATHE3/I
Part Number SM6S11ATHE3/I
Manufacturer Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Package/Case DO-218AC
Series PAR®
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 11V
Voltage - Breakdown (Min) 12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 253A
Power - Peak Pulse 4600W (4.6kW)
Power Line Protection No
Applications -
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)