ARTESYN / Advanced Energy SIL30E-12W3V3-VJ
Part No.:
SIL30E-12W3V3-VJ
Manufacturer:
ARTESYN / Advanced Energy
Category:
DC DC Converters
Package:
20-SIP Module, 19 Leads
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.SIL30E-12W3V3-VJ.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 0.8-3.63V 99W
Manufacturer:
ARTESYN / Advanced Energy
Series:
SIL30E (99W)
Package/Case:
20-SIP Module, 19 Leads
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Type:
Non-Isolated PoL Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
8V
Voltage - Input (Max):
14V
Voltage - Output 1:
0.8 ~ 3.63V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
30A
Power (Watts):
99 W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OTP, SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
93%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Approval Agency:
Standard Number:
1. How to order SIL30E-12W3V3-VJ on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the SIL30E-12W3V3-VJ price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SIL30E-12W3V3-VJ?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SIL30E-12W3V3-VJ
Part Number SIL30E-12W3V3-VJ
Manufacturer ARTESYN / Advanced Energy
Series SIL30E (99W)
Package/Case 20-SIP Module, 19 Leads
Packaging Tray
Product Status Obsolete
Type Non-Isolated PoL Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 8V
Voltage - Input (Max) 14V
Voltage - Output 1 0.8 ~ 3.63V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 30A
Power (Watts) 99 W
Voltage - Isolation -
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OTP, SCP
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Efficiency 93%