Flex Power Modules PUA0303S1A
Part No.:
PUA0303S1A
Manufacturer:
Flex Power Modules
Category:
DC DC Converters
Package:
4-SIP Module
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.PUA0303S1A.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 1W
Manufacturer:
Flex Power Modules
Series:
PUA-1A (1W)
Package/Case:
4-SIP Module
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
2.97V
Voltage - Input (Max):
3.63V
Voltage - Output 1:
3.3V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
303mA
Power (Watts):
1 W
Voltage - Isolation:
2 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency:
75%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Approval Agency:
cURus, IEC, UL
Standard Number:
1. How to order PUA0303S1A on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the PUA0303S1A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PUA0303S1A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PUA0303S1A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as PUA0303S1A pin diagram, PUA0303S1A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PUA0303S1A
Part Number PUA0303S1A
Manufacturer Flex Power Modules
Series PUA-1A (1W)
Package/Case 4-SIP Module
Packaging Tube
Product Status Active
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.97V
Voltage - Input (Max) 3.63V
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 303mA
Power (Watts) 1 W
Voltage - Isolation 2 kV
Applications ITE (Commercial)
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency 75%