Diwell Electronics PRS-1209C
Part No.:
PRS-1209C
Manufacturer:
Diwell Electronics
Category:
DC DC Converters
Package:
6-SIP Module, 4 Leads
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.PRS-1209C.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 9V 1W
Manufacturer:
Diwell Electronics
Series:
PR (1W)
Package/Case:
6-SIP Module, 4 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
10.8V
Voltage - Input (Max):
13.2V
Voltage - Output 1:
9V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
100mA
Power (Watts):
900 mW
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Operating Temperature:
-25°C ~ 71°C
Efficiency:
59%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Approval Agency:
CE, FCC
Standard Number:
1. How to order PRS-1209C on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the PRS-1209C price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PRS-1209C?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PRS-1209C.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as PRS-1209C pin diagram, PRS-1209C datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PRS-0505C PRS-0512C PRS-2412C PRS-1212C PRS-1209C
Part Number PRS-0505C PRS-0512C PRS-2412C PRS-1212C PRS-1209C
Series PR (1W) PR (1W) PR (1W) PR (1W) PR (1W)
Packaging Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
Number of Outputs 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Min) 4.5V 4.5V 21.6V 10.8V 10.8V
Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V 26.4V 13.2V 13.2V
Voltage - Output 1 5V 12V 12V 12V 9V
Voltage - Output 2 - - - - -
Voltage - Output 3 - - - - -
Voltage - Output 4 - - - - -
Current - Output (Max) 200mA 84mA 84mA 84mA 100mA
Power (Watts) 1 W 1 W 1 W 1 W 900 mW
Voltage - Isolation 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features - - - - -
Operating Temperature -25°C ~ 71°C -25°C ~ 71°C -25°C ~ 71°C -25°C ~ 71°C -25°C ~ 71°C
Efficiency 60% 60% 60% 60% 59%