EPCOS - TDK Electronics PID150H-251M
Part No.:
PID150H-251M
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.PID150H-251M.pdf
Description:
DIFFERENTIAL MODE INDUCTOR 2X250
Shipping
Inventory:634
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Series:
PID*-251M
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
250 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.2 A
Current - Saturation (Isat):
1.2A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
270mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.610" L x 0.610" W (15.50mm x 15.50mm)
Height - Seated (Max):
0.571" (14.50mm)
1. How to order PID150H-251M on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the PID150H-251M price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PID150H-251M?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PID150H-251M.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PID150H-251M
Part Number PID150H-251M
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series PID*-251M
Package/Case Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 250 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.2 A
Current - Saturation (Isat) 1.2A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 270mOhm
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test -
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.610" L x 0.610" W (15.50mm x 15.50mm)
Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm)