Max Echo PCLS2012-R82M
Part No.:
PCLS2012-R82M
Manufacturer:
Max Echo
Category:
Fixed Inductors
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.PCLS2012-R82M.pdf
Description:
FIXED IND 0.82UH 900MA 140MOHM S
Manufacturer:
Max Echo
Series:
PCLS
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
0.82 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
140mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
90MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.90mm)
1. How to order PCLS2012-R82M on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the PCLS2012-R82M price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PCLS2012-R82M?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PCLS2012-R82M.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PCLS2012-2R2M PCLS2012-R82M PCLS2012-R68M PCLS2012-1R5M PCLS2012-3R3M
Part Number PCLS2012-2R2M PCLS2012-R82M PCLS2012-R68M PCLS2012-1R5M PCLS2012-3R3M
Manufacturer Max Echo Max Echo Max Echo Max Echo Max Echo
Series PCLS PCLS PCLS PCLS PCLS
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT)
Product Status Active Active Active Active Active
Type Multilayer Multilayer Multilayer Multilayer Multilayer
Material - Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 2.2 µH 0.82 µH 0.68 µH 1.5 µH 3.3 µH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 250mOhm 140mOhm 120mOhm 200mOhm 220mOhm
Q @ Freq - - - - -
Frequency - Self Resonant 50MHz 90MHz 100MHz 50MHz 40MHz
Ratings - - - - -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz 1 MHz 1 MHz 1 MHz 1 MHz
Features - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm) 0.035" (0.90mm) 0.035" (0.90mm) 0.035" (0.90mm) 0.035" (0.90mm)