TDK-Lambda PCD3-12-1212
Part No.:
PCD3-12-1212
Manufacturer:
TDK-Lambda
Category:
DC DC Converters
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.PCD3-12-1212.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 3W
Manufacturer:
TDK-Lambda
Series:
PC
Package/Case:
6-DIP Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
18V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
-12V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
125mA, 125mA
Power (Watts):
3 W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
OCP
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Efficiency:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Approval Agency:
Standard Number:
1. How to order PCD3-12-1212 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the PCD3-12-1212 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PCD3-12-1212?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PCD3-12-1212.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PCD3-12-1212 PCD3-24-1212
Part Number PCD3-12-1212 PCD3-24-1212
Manufacturer TDK-Lambda TDK-Lambda
Series PC PC
Package/Case 6-DIP Module 6-DIP Module
Packaging Bulk Bulk
Product Status Obsolete Obsolete
Type Isolated Module Isolated Module
Number of Outputs 2 2
Voltage - Input (Min) 9V 18V
Voltage - Input (Max) 18V 36V
Voltage - Output 1 12V 12V
Voltage - Output 2 -12V -12V
Voltage - Output 3 - -
Voltage - Output 4 - -
Current - Output (Max) 125mA, 125mA 125mA, 125mA
Power (Watts) 3 W 3 W
Voltage - Isolation - -
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features OCP OCP
Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating) -20°C ~ 70°C (With Derating)