TE Connectivity ALCOSWITCH Switches PB6B2FM7M1CAL03S500
Part No.:
PB6B2FM7M1CAL03S500
Manufacturer:
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.PB6B2FM7M1CAL03S500.pdf
Description:
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 125V
Manufacturer:
Series:
PB6
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Current Rating (Amps):
125mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
50 V
Actuator Type:
Round, Button
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Blue
Illumination Type, Color:
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal):
Termination Style:
Wire Leads
Ingress Protection:
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 13.60mm Dia
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C
1. How to order PB6B2FM7M1CAL03S500 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the PB6B2FM7M1CAL03S500 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PB6B2FM7M1CAL03S500?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PB6B2FM7M1CAL03S500
Part Number PB6B2FM7M1CAL03S500
Manufacturer TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Series PB6
Packaging Bulk
Product Status Active
Mounting Type Panel Mount, Front
Type Standard, Illuminated
Circuit SPST-NO
Switch Function Off-Mom
Current Rating (Amps) 125mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC 125 V
Voltage Rating - DC 50 V
Actuator Type Round, Button
Actuator Marking No Marking
Color - Actuator/Cap Blue
Illumination Type, Color LED, Red
Termination Style Wire Leads
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Features -
Panel Cutout Dimensions Circular - 13.60mm Dia
Operating Temperature -30°C ~ 85°C