E-Switch PA4R11C1900
Part No.:
PA4R11C1900
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.PA4R11C1900.pdf
Description:
SWITCH PB SPST 16A 125V
Type:
Keyswitch
Circuit:
SPST
Current Rating (Amps):
16A (AC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
Actuator Type:
Rectangular, Button, Rubber Cap
Termination Style:
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 19.00mm x 13.00mm
Operating Temperature:
-20°C ~ 65°C
1. How to order PA4R11C1900 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the PA4R11C1900 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PA4R11C1900?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PA4R11C1900.
Image PA4R11C1900
Part Number PA4R11C1900
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Type Keyswitch
Circuit SPST
Switch Function Off-On
Current Rating (Amps) 16A (AC)
Voltage Rating - AC 125 V
Voltage Rating - DC -
Actuator Type Rectangular, Button, Rubber Cap
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection -
Features -
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 19.00mm x 13.00mm
Operating Temperature -20°C ~ 65°C