E-Switch PA414C1900
Part No.:
PA414C1900
Manufacturer:
E-Switch
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.PA414C1900.pdf
Description:
SWITCH PUSH SPST-NO 16A 125V
Manufacturer:
E-Switch
Series:
PA4, LAMB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Snap-In
Type:
Standard
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Current Rating (Amps):
16A (AC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
Actuator Type:
Rectangular, Button
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Red
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Termination Style:
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection:
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 19.00mm x 13.00mm
Operating Temperature:
-20°C ~ 65°C
1. How to order PA414C1900 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the PA414C1900 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PA414C1900?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PA414C1900.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as PA414C1900 pin diagram, PA414C1900 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PA414C1900
Part Number PA414C1900
Manufacturer E-Switch
Series PA4, LAMB
Packaging Bulk
Product Status Active
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Type Standard
Circuit SPST-NO
Switch Function Off-Mom
Current Rating (Amps) 16A (AC)
Voltage Rating - AC 125 V
Voltage Rating - DC -
Actuator Type Rectangular, Button
Actuator Marking No Marking
Color - Actuator/Cap Red
Illumination Type, Color -
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection -
Features -
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 19.00mm x 13.00mm
Operating Temperature -20°C ~ 65°C