E-Switch PA411C1900
Part No.:
PA411C1900
Manufacturer:
E-Switch
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.PA411C1900.pdf
Description:
SWITCH PB SPST 16A 125V
Manufacturer:
E-Switch
Series:
PA4, LAMB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Snap-In
Type:
Standard
Circuit:
SPST
Switch Function:
Off-On
Current Rating (Amps):
16A (AC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
Actuator Type:
Rectangular, Button
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Red
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Termination Style:
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection:
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 19.00mm x 13.00mm
Operating Temperature:
-20°C ~ 65°C
1. How to order PA411C1900 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the PA411C1900 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PA411C1900?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PA411C1900.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as PA411C1900 pin diagram, PA411C1900 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PA411C1900
Part Number PA411C1900
Manufacturer E-Switch
Series PA4, LAMB
Packaging Bulk
Product Status Active
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Type Standard
Circuit SPST
Switch Function Off-On
Current Rating (Amps) 16A (AC)
Voltage Rating - AC 125 V
Voltage Rating - DC -
Actuator Type Rectangular, Button
Actuator Marking -
Color - Actuator/Cap Red
Illumination Type, Color -
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection -
Features -
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 19.00mm x 13.00mm
Operating Temperature -20°C ~ 65°C