Pulse Electronics PA2244.562NLT
Part No.:
PA2244.562NLT
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.PA2244.562NLT.pdf
Description:
IND PWR MOLDED 5.6UH 21.2A
Shipping
Inventory:233
Series:
PA2244.XXXNLT
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
21.2 A
Current - Saturation (Isat):
19.6A
DC Resistance (DCR):
7.2mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.469" L x 0.433" W (11.90mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
1. How to order PA2244.562NLT on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the PA2244.562NLT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PA2244.562NLT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PA2244.562NLT.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PA2244.822NLT PA2244.222NLT PA2244.102NLT PA2244.152NLT PA2244.562NLT
Part Number PA2244.822NLT PA2244.222NLT PA2244.102NLT PA2244.152NLT PA2244.562NLT
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Type Molded Molded Molded Molded Molded
Material - Core Metal Composite Metal Composite Metal Composite Metal Composite Metal Composite
Inductance 8.2 µH 2.2 µH 1 µH 1.5 µH 5.6 µH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Current Rating (Amps) 17.1 A 32 A 40 A 35.5 A 21.2 A
Current - Saturation (Isat) 16.3A 29A 42A 31A 19.6A
Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
DC Resistance (DCR) 12.4mOhm Max 2.8mOhm Max 1.2mOhm Max 1.76mOhm Max 7.2mOhm Max
Ratings - - - - -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
Features - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size / Dimension 0.469" L x 0.433" W (11.90mm x 11.00mm) 0.469" L x 0.433" W (11.90mm x 11.00mm) 0.469" L x 0.433" W (11.90mm x 11.00mm) 0.469" L x 0.433" W (11.90mm x 11.00mm) 0.469" L x 0.433" W (11.90mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm) 0.394" (10.00mm) 0.394" (10.00mm) 0.394" (10.00mm) 0.394" (10.00mm)