Pulse Electronics PA2242.102NLT
Part No.:
PA2242.102NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.PA2242.102NLT.pdf
Description:
IND PWR MOLDED 1.0UH 23A
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PA2242.XXXNLT
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Metal Composite
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
23 A
Current - Saturation (Isat):
30A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
4.95mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.469" L x 0.433" W (11.90mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)
1. How to order PA2242.102NLT on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the PA2242.102NLT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PA2242.102NLT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PA2242.102NLT.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PA2242.281NLT PA2242.561NLT PA2242.152NLT PA2242.102NLT PA2242.821NLT
Part Number PA2242.281NLT PA2242.561NLT PA2242.152NLT PA2242.102NLT PA2242.821NLT
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Type Molded Molded Molded Molded Molded
Material - Core Metal Composite Metal Composite Metal Composite Metal Composite Metal Composite
Inductance 280 nH 560 nH 1.5 µH 1 µH 820 nH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Current Rating (Amps) 35 A 32 A 18 A 23 A 25 A
Current - Saturation (Isat) 58A 39A 25A 30A 32A
Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
DC Resistance (DCR) 1.6mOhm Max 2.75mOhm Max 6.6mOhm Max 4.95mOhm Max 4.1mOhm Max
Q @ Freq - - - - -
Ratings - - - - -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
Features - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size / Dimension 0.469" L x 0.433" W (11.90mm x 11.00mm) 0.469" L x 0.433" W (11.90mm x 11.00mm) 0.469" L x 0.433" W (11.90mm x 11.00mm) 0.469" L x 0.433" W (11.90mm x 11.00mm) 0.469" L x 0.433" W (11.90mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm) 0.122" (3.10mm) 0.122" (3.10mm) 0.122" (3.10mm) 0.122" (3.10mm)