Volgen + Furuno MSD15-2412
Part No.:
MSD15-2412
Manufacturer:
Volgen + Furuno
Category:
DC DC Converters
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.MSD15-2412.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 15W
Manufacturer:
Volgen + Furuno
Series:
MS (15W)
Package/Case:
6-DIP Module
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
18V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
-12V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
600mA, 600mA
Power (Watts):
15 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Operating Temperature:
-25°C ~ 71°C
Efficiency:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Approval Agency:
IEC
Standard Number:
1. How to order MSD15-2412 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the MSD15-2412 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MSD15-2412?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MSD15-2412.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as MSD15-2412 pin diagram, MSD15-2412 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MSD15-2412 MSD15-2415 MSD15-4812 MSD15-4815
Part Number MSD15-2412 MSD15-2415 MSD15-4812 MSD15-4815
Manufacturer Volgen + Furuno Volgen + Furuno Volgen + Furuno Volgen + Furuno
Series MS (15W) MS (15W) MS (15W) MS (15W)
Package/Case 6-DIP Module 6-DIP Module 6-DIP Module 6-DIP Module
Packaging Tube Tube Tube Tube
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
Number of Outputs 2 2 2 2
Voltage - Input (Min) 18V 18V 36V 36V
Voltage - Input (Max) 36V 36V 75V 75V
Voltage - Output 1 12V 15V 12V 15V
Voltage - Output 2 -12V -15V -12V -15V
Voltage - Output 3 - - - -
Voltage - Output 4 - - - -
Current - Output (Max) 600mA, 600mA 500mA, 500mA 600mA, 600mA 500mA, 500mA
Power (Watts) 15 W 15 W 15 W 15 W
Voltage - Isolation 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features - - - -
Operating Temperature -25°C ~ 71°C -25°C ~ 71°C -25°C ~ 71°C -25°C ~ 71°C