P-DUKE Technology MPS02-24S05
Part No.:
MPS02-24S05
Manufacturer:
P-DUKE Technology
Category:
DC DC Converters
Package:
16-SMD Module, 7 Leads
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.MPS02-24S05.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 5V 2W
Manufacturer:
P-DUKE Technology
Series:
MPS02 (2W)
Package/Case:
16-SMD Module, 7 Leads
Packaging:
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
18V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
400mA
Power (Watts):
2 W
Voltage - Isolation:
5 kV
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Features:
Remote On/Off
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
79%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Control Features:
Approval Agency:
CB, CE, cURus
Standard Number:
1. How to order MPS02-24S05 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the MPS02-24S05 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MPS02-24S05?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MPS02-24S05.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MPS02-12S05 MPS02-05S05 MPS02-24S24 MPS02-24S05
Part Number MPS02-12S05 MPS02-05S05 MPS02-24S24 MPS02-24S05
Manufacturer P-DUKE Technology P-DUKE Technology P-DUKE Technology P-DUKE Technology
Series MPS02 (2W) MPS02 (2W) MPS02 (2W) MPS02 (2W)
Packaging
Product Status Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
Number of Outputs 1 1 1 1
Voltage - Input (Min) 9V 4.5V 18V 18V
Voltage - Input (Max) 18V 12V 36V 36V
Voltage - Output 1 5V 5V 24V 5V
Voltage - Output 2 - - - -
Voltage - Output 3 - - - -
Voltage - Output 4 - - - -
Current - Output (Max) 400mA 400mA 83mA 400mA
Power (Watts) 2 W 2 W 2 W 2 W
Voltage - Isolation 5 kV 5 kV 5 kV 5 kV
Features Remote On/Off Remote On/Off Remote On/Off Remote On/Off
Efficiency 78% 78% 81% 79%