MicroPower Direct MD105S-24B
Part No.:
MD105S-24B
Manufacturer:
MicroPower Direct
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.MD105S-24B.pdf
Description:
DC/DC,1W,5V IN,24V OUT,3KV,
Manufacturer:
MicroPower Direct
Series:
MD100B
Package/Case:
Packaging:
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
4.5V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
42mA
Power (Watts):
1 W
Voltage - Isolation:
3 kV
Applications:
Industrial, ITE (Commercial)
Features:
Proportional Output
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Efficiency:
89%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Enable, Active High
Approval Agency:
CE
Standard Number:
1. How to order MD105S-24B on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the MD105S-24B price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MD105S-24B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MD105S-24B.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as MD105S-24B pin diagram, MD105S-24B datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MD105S-05B MD105S-12B MD105S-24B MD105S-24BI MD105S-05BI
Part Number MD105S-05B MD105S-12B MD105S-24B MD105S-24BI MD105S-05BI
Package/Case - - - - -
Packaging
Product Status Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
Number of Outputs 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Min) 4.5V 4.5V 4.5V 4.5V 4.5V
Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V
Voltage - Output 1 5V 12V 24V 24V 5V
Voltage - Output 2 - - - - -
Voltage - Output 3 - - - - -
Voltage - Output 4 - - - - -
Current - Output (Max) 200mA 84mA 42mA 42mA 200mA
Power (Watts) 1 W 2 W 1 W 1 W 1 W
Voltage - Isolation 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
Efficiency 86% 88% 89% 89% 86%