KEMET L0806C4R7MPWST
Part No.:
L0806C4R7MPWST
Manufacturer:
KEMET
Category:
Fixed Inductors
Package:
0806 (2016 Metric)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.L0806C4R7MPWST.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 210MA 250MOHM SM
Manufacturer:
KEMET
Series:
L-PWS
Package/Case:
0806 (2016 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
210 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
250mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
45MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
7.96 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)
1. How to order L0806C4R7MPWST on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the L0806C4R7MPWST price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of L0806C4R7MPWST?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image L0806C4R7MPWST
Part Number L0806C4R7MPWST
Manufacturer KEMET
Series L-PWS
Package/Case 0806 (2016 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Type Wirewound
Material - Core -
Inductance 4.7 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 210 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 250mOhm
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 45MHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 0806 (2016 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)