KEMET L0806C2R2MDMIT
Part No.:
L0806C2R2MDMIT
Package:
0806 (2016 Metric)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.L0806C2R2MDMIT.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 1.2A 140MOHM SMD
Package/Case:
0806 (2016 Metric)
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.2 A
DC Resistance (DCR):
140mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Supplier Device Package:
0806
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)
1. How to order L0806C2R2MDMIT on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the L0806C2R2MDMIT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of L0806C2R2MDMIT?
Image L0806C2R2MDMIT
Part Number L0806C2R2MDMIT
Manufacturer KEMET
Series L-DMI
Package/Case 0806 (2016 Metric)
Material - Core Ferrite
Inductance 2.2 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.2 A
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 140mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 0806
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)