KEMET L0806C1R0MDMIT
Part No.:
L0806C1R0MDMIT
Manufacturer:
KEMET
Category:
Fixed Inductors
Package:
0806 (2016 Metric)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.L0806C1R0MDMIT.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 1.3A 120 MOHM SMD
Manufacturer:
KEMET
Series:
L-DMI
Package/Case:
0806 (2016 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.3 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
120mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0806
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)
1. How to order L0806C1R0MDMIT on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the L0806C1R0MDMIT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of L0806C1R0MDMIT?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image L0806C1R0MDMIT
Part Number L0806C1R0MDMIT
Manufacturer KEMET
Series L-DMI
Package/Case 0806 (2016 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Type Multilayer
Material - Core Ferrite
Inductance 1 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.3 A
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 120mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 0806
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)