Banner Engineering Corporation K30LWXXPPB2Q
Part No.:
K30LWXXPPB2Q
Manufacturer:
Banner Engineering Corporation
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.K30LWXXPPB2Q.pdf
Description:
K30L SERIES EZ-LIGHT: 1-COLOR IN
Manufacturer:
Banner Engineering Corporation
Series:
K30
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Current Rating (Amps):
150mA (DC)
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Round, Button, Domed
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Illumination Type, Color:
LED, White
Illumination Voltage (Nominal):
30 VDC
Termination Style:
Connector
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 22.00mm Dia
Operating Temperature:
-40°C ~ 50°C
1. How to order K30LWXXPPB2Q on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the K30LWXXPPB2Q price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of K30LWXXPPB2Q?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of K30LWXXPPB2Q.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image K30LWXXPPB2Q
Part Number K30LWXXPPB2Q
Manufacturer Banner Engineering Corporation
Series K30
Packaging Box
Product Status Active
Mounting Type Panel Mount, Front
Type Standard, Illuminated
Circuit SPST-NO
Switch Function Off-Mom
Current Rating (Amps) 150mA (DC)
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 30 V
Actuator Type Round, Button, Domed
Actuator Marking No Marking
Color - Actuator/Cap -
Illumination Type, Color LED, White
Illumination Voltage (Nominal) 30 VDC
Termination Style Connector
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features -
Panel Cutout Dimensions Circular - 22.00mm Dia
Operating Temperature -40°C ~ 50°C