XP Power JCM1548D12
Part No.:
JCM1548D12
Manufacturer:
XP Power
Category:
DC DC Converters
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.JCM1548D12.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 15W
Manufacturer:
XP Power
Series:
JCM (15W)
Package/Case:
6-DIP Module
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
36V
Voltage - Input (Max):
75V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
-12V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
625mA, 625mA
Power (Watts):
15 W
Voltage - Isolation:
1.6 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Efficiency:
87%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Enable, Active High
Approval Agency:
Standard Number:
1. How to order JCM1548D12 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the JCM1548D12 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of JCM1548D12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of JCM1548D12.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as JCM1548D12 pin diagram, JCM1548D12 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image JCM1548D12
Part Number JCM1548D12
Manufacturer XP Power
Series JCM (15W)
Package/Case 6-DIP Module
Packaging Tube
Product Status Active
Type Isolated Module
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 36V
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 625mA, 625mA
Power (Watts) 15 W
Voltage - Isolation 1.6 kV
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Efficiency 87%