XP Power JCG1512S15
Part No.:
JCG1512S15
Manufacturer:
XP Power
Category:
DC DC Converters
Package:
24-DIP Module, 8 Leads
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.JCG1512S15.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 15V 15W
Manufacturer:
XP Power
Series:
JCG (15W)
Package/Case:
24-DIP Module, 8 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
18V
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
1A
Power (Watts):
15 W
Voltage - Isolation:
1.6 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Efficiency:
90%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Enable, Active High
Approval Agency:
Standard Number:
1. How to order JCG1512S15 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the JCG1512S15 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of JCG1512S15?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of JCG1512S15.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as JCG1512S15 pin diagram, JCG1512S15 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image JCG1512S15
Part Number JCG1512S15
Manufacturer XP Power
Series JCG (15W)
Package/Case 24-DIP Module, 8 Leads
Packaging Tube
Product Status Active
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 9V
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 1A
Power (Watts) 15 W
Voltage - Isolation 1.6 kV
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Efficiency 90%