Eaton - Electronics Division HCM0703V2-1R5-R
Part No.:
HCM0703V2-1R5-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.HCM0703V2-1R5-R.pdf
Description:
ND MP 1.5uH 11A 2 PADS SMT
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
HCM0703
Type:
Molded
Material - Core:
Alloy Powder
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
Current Rating (Amps):
8.5 A
Current - Saturation (Isat):
10A
DC Resistance (DCR):
11.5mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)
1. How to order HCM0703V2-1R5-R on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the HCM0703V2-1R5-R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HCM0703V2-1R5-R?
Image HCM0703V2-1R5-R
Part Number HCM0703V2-1R5-R
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series HCM0703
Package/Case Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Molded
Material - Core Alloy Powder
Inductance 1.5 µH
Tolerance -
Current Rating (Amps) 8.5 A
Current - Saturation (Isat) 10A
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 11.5mOhm
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test -
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)