Max Echo HBWS1608-5N6S
Part No.:
HBWS1608-5N6S
Manufacturer:
Max Echo
Category:
Fixed Inductors
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.HBWS1608-5N6S.pdf
Description:
FIXED IND 5.6NH 700MA 150MOHM SM
Manufacturer:
Max Echo
Series:
HBWS
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
5.6 nH
Tolerance:
±0.3nH
Current Rating (Amps):
700 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
150mOhm Max
Q @ Freq:
16 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
5.5GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
250 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.063" L x 0.041" W (1.60mm x 1.05mm)
Height - Seated (Max):
0.041" (1.05mm)