Max Echo HBWS1608-24NJ
Part No.:
HBWS1608-24NJ
Manufacturer:
Max Echo
Category:
Fixed Inductors
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.HBWS1608-24NJ.pdf
Description:
FIXED IND 24NH 700MA 135MOHM SMD
Manufacturer:
Max Echo
Series:
HBWS
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
24 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
700 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
135mOhm Max
Q @ Freq:
37 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
2.65GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
250 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.063" L x 0.041" W (1.60mm x 1.05mm)
Height - Seated (Max):
0.041" (1.05mm)