Omron Electronics Inc-EMC Div G8VA-1A4-TR-01-DC12
Part No.:
G8VA-1A4-TR-01-DC12
Manufacturer:
Omron Electronics Inc-EMC Div
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.G8VA-1A4-TR-01-DC12.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 20A 12V
Manufacturer:
Omron Electronics Inc-EMC Div
Series:
G8VL
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
20 A
Switching Voltage:
16VDC - Max
Must Operate Voltage:
8 VDC
Must Release Voltage:
0.7 VDC
Operate Time:
10 ms
Release Time:
10 ms
Features:
Mounting Type:
Socketable
Termination Style:
Plug In
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
1. How to order G8VA-1A4-TR-01-DC12 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the G8VA-1A4-TR-01-DC12 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of G8VA-1A4-TR-01-DC12?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image G8VA-1A4-TR-01-DC12
Part Number G8VA-1A4-TR-01-DC12
Manufacturer Omron Electronics Inc-EMC Div
Series G8VL
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Coil Type Non Latching
Coil Current -
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 20 A
Switching Voltage 16VDC - Max
Must Operate Voltage 8 VDC
Must Release Voltage 0.7 VDC
Operate Time 10 ms
Release Time 10 ms
Features -
Mounting Type Socketable
Termination Style Plug In
Operating Temperature -40°C ~ 100°C