Eaton - Electronics Division FP1010V11-R090-R
Part No.:
FP1010V11-R090-R
Description:
IND FP1010V11-R090-R FLAT-PAC
Series:
FP1010
Inductance:
90 nH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
61 A
Current - Saturation (Isat):
105A
DC Resistance (DCR):
200mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.394" L x 0.177" W (10.00mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
1. How to order FP1010V11-R090-R on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the FP1010V11-R090-R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FP1010V11-R090-R?
Image FP1010V11-R070-R FP1010V11-R090-R
Part Number FP1010V11-R070-R FP1010V11-R090-R
Manufacturer Eaton - Electronics Division Eaton - Electronics Division
Series FP1010 FP1010
Package/Case Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type - -
Material - Core Ferrite Ferrite
Inductance 70 nH 90 nH
Tolerance ±10% ±10%
Current Rating (Amps) 61 A 61 A
Current - Saturation (Isat) 130A 105A
Shielding Unshielded Unshielded
DC Resistance (DCR) 200mOhm Max 200mOhm Max
Ratings - -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz
Features - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package - -
Size / Dimension 0.394" L x 0.177" W (10.00mm x 4.50mm) 0.394" L x 0.177" W (10.00mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm) 0.394" (10.00mm)