TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd. FCI1608TF-100M
Part No.:
FCI1608TF-100M
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.FCI1608TF-100M.pdf
Description:
IND 10UH 2.55OHM 15MA
Series:
FCI1608
Packaging:
Cut Tape (CT)
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
15 mA
DC Resistance (DCR):
2.55Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 2MHz
Frequency - Self Resonant:
17MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
2 MHz
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.037" (0.95mm)
1. How to order FCI1608TF-100M on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the FCI1608TF-100M price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FCI1608TF-100M?
Image FCI1608TF-100M
Part Number FCI1608TF-100M
Manufacturer TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
Series FCI1608
Package/Case 0603 (1608 Metric)
Packaging Cut Tape (CT)
Product Status Active
Type -
Material - Core Ferrite
Inductance 10 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 15 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 2.55Ohm Max
Q @ Freq 30 @ 2MHz
Frequency - Self Resonant 17MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 2 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 0603
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm)