CIT Relay and Switch EH12NMB5ZX
Part No.:
EH12NMB5ZX
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.EH12NMB5ZX.pdf
Description:
SWITCH PB SPST-NO 2A 48V
Current Rating (Amps):
2A (DC)
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
48 V
Color - Actuator/Cap:
Green
Termination Style:
Screw Terminal
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 12.00mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C
1. How to order EH12NMB5ZX on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the EH12NMB5ZX price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EH12NMB5ZX?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of EH12NMB5ZX.
7.How to contact us to get technical supports, such as EH12NMB5ZX pin diagram, EH12NMB5ZX datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image EH12NMB5ZX
Part Number EH12NMB5ZX
Switch Function Off-Mom
Current Rating (Amps) 2A (DC)
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 48 V
Actuator Type Round, Button
Actuator Marking -
Color - Actuator/Cap Green
Illumination Type, Color -
Termination Style Screw Terminal
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features -
Panel Cutout Dimensions Circular - 12.00mm Dia
Operating Temperature -20°C ~ 70°C