CIT Relay and Switch EH12NMB3BX
Part No.:
EH12NMB3BX
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.EH12NMB3BX.pdf
Description:
SWITCH PB SPST-NO 2A 48V
Current Rating (Amps):
2A (DC)
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
48 V
Color - Actuator/Cap:
Red
Termination Style:
Solder Lug
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 12.00mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C
1. How to order EH12NMB3BX on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the EH12NMB3BX price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EH12NMB3BX?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of EH12NMB3BX.
7.How to contact us to get technical supports, such as EH12NMB3BX pin diagram, EH12NMB3BX datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image EH12NMB3BX
Part Number EH12NMB3BX
Switch Function Off-Mom
Current Rating (Amps) 2A (DC)
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 48 V
Actuator Type Round, Button
Actuator Marking -
Color - Actuator/Cap Red
Illumination Type, Color -
Termination Style Solder Lug
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features -
Panel Cutout Dimensions Circular - 12.00mm Dia
Operating Temperature -20°C ~ 70°C