CIT Relay and Switch EH12NMB2BX
Part No.:
EH12NMB2BX
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.EH12NMB2BX.pdf
Description:
SWITCH PB SPST-NO 2A 48V
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
EH
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Anti-Vandal
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Current Rating (Amps):
2A (DC)
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
48 V
Actuator Type:
Round, Button
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Black
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Termination Style:
Solder Lug
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 12.00mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C
1. How to order EH12NMB2BX on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the EH12NMB2BX price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EH12NMB2BX?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of EH12NMB2BX.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as EH12NMB2BX pin diagram, EH12NMB2BX datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image EH12NMB2BX
Part Number EH12NMB2BX
Manufacturer CIT Relay and Switch
Series EH
Packaging Tray
Product Status Active
Mounting Type Panel Mount, Front
Type Anti-Vandal
Circuit SPST-NO
Switch Function Off-Mom
Current Rating (Amps) 2A (DC)
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 48 V
Actuator Type Round, Button
Actuator Marking -
Color - Actuator/Cap Black
Illumination Type, Color -
Termination Style Solder Lug
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features -
Panel Cutout Dimensions Circular - 12.00mm Dia
Operating Temperature -20°C ~ 70°C